مقدمه: اخلاق در هر قالب و با هر نامی که همراه شود، زیبایی می‌آفریند و وقتی سخن از منشور اخلاق انتخاباتی و عقلانیت سیاسی احزاب، گروه‌ها و فعالان سیاسی به میان می‌آید، بی شک پای یک ایده‌ی خلاقانه در میان است.
ایده‌ی خلاقانه استاندار کرمان در تدوین منشور «همدلی» موجب شد که انتخاباتی امن، سالم، قانونمند و امید آفرین در کرمان برگزار شده و زمینه‌ی مشارکت بالای مردم این استان در انتخابات‌های مختلف فراهم شود.
بر همین اساس بود که استان سیاست‌زده کرمان در انتخابات‌های مختلف شاهد رقابت سالم گروه‌های سیاسی بود و نشان دادکه به دور از های و هوی هم می‌توان عقیده و دیدگاه سیاسی خود را مطرح کرد و به ابروی دیگری هم خدشه‌ای وارد نکرد. در خصوص این منشور همدلی، با مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کرمان، گفتگویی داشتیم که از نظرتان می‌گذرد.
حمید ملا نوری با بیان این که تصمیم برای تدوین منشور «همدلی» در جلسات شورای ولایت و توسعه استان که با تدبیر مهندس رزم حسینی و با حضور فعالان گروه‌های سیاسی از گرایش‌ها و سلایق مختلف برگزار می‌شود، گرفته شد، افزود: این منشور به منظور همدلی، همگرایی و هم‌افزایی در جهت توسعه و پیشرفت استان تدوین شد و به خوبی به مرحله اجرا درآمد.
وی تصریح کرد: تهیه و تدوین منشور «همدلی» نیز توسط اعضای منتخب شورای ولایت و توسعه و پس از بحث و بررسی در جلسه احزاب، گروه‌ها و فعالان سیاسی استان به تصویب نهایی رسیده است.
ملا نوری تاکید کرد: از آنجا که روح حاکم بر این منشور تکیه بر اصول مشترک گروه‌ها و هم‌چنین رعایت اصول اسلامی و اخلاقی است، نشر مفاهیم آن موجب گسترش این فرهنگ در جامعه شده است.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کرمان ادامه داد: بی شک عمل به مفاد منشور «همدلی» زمینه‌ساز برگزاری انتخاباتی پرشور، رقابتی و در عین حال اخلاق مدارانه شده و می‌شود.
وی یادآور شد: این منشور در تیرماه سال 94 به وزارت کشور ارسال شد و مورد تائید و تشویق وزیر کشور نیز قرار گرفت.
ملا نوری خاطرنشان کرد: مفاد منشور «همدلی» استان کرمان و  ایده ابتکاری تدوین منشور اخلاق انتخاباتی و عقلانیت سیاسی احزاب، گروه ها و فعالان سیاسی استان کرمان بر 10 بند استوار شده است.
وی افزود: رعایت تقوای الهی، اعتقاد به ولایت فقیه، احترام به قانون و تمکین از آن، توجه و تعهد به اصول اخلاقی، تعهد به حفظ آرامش فضای انتخاباتی و تلاش در جهت تحقق مشارکت حداکثری از جمله مفاد 10 گانه منشور همدلی استان کرمان است.
تلاش در جهت شفاف‌سازی مواضع سیاسی و مسائل مالی، دفاع از حقوق سایر احزاب و گروه‌های سیاسی، توجیح منافع ملی بر منافع حزبی و گروهی و احترام کامل به انتخاب مردم و نتایج آراء از دیگر مفاد منشور «همدلی» استان کرمان است.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، افزود: مفاد منشور «همدلی» استان کرمان در تاریخ 27 اردیبهشت ماه سال94 به امضای فعالان سیاسی استان کرمان رسیده و این منشور در قالب کتابچه‌ای مدون شده است که در این کتابچه ضمائمی از جمله ماده 16 قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی، مواد 28 تا 36 آئین‌نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و ماده 15دستورالعمل تفویض اختیارات وزارت کشور به استانداران در خصوص صدور مجوز برگزاری تجمعات نیز به آن الحاق شده است.
ملانوری در پایان تاکید کرد: با چنین رویکردی  ولایت‌پذیری توسعه می‌آفریند و ولایت و توسعه به اتحاد و همدلی می‌انجامد.